Κύπρος

Γκέλα με το... καλημέρα για την ΑΕΚ Λάρνακας

Η ΑΕΚ Λάρνακας έπεσε θύμα έκπληξης στην πρεμιέρα του κυπριακού πρωταθλήματος, μένοντας στο εντός έδρας 1-1 με τη Δόξα Κατωκοπιάς και ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 9 παίκτες.

Με το... αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα η ΑΕΚ Λάρνακας, μένοντας στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Δόξα Κατωκοπιάς, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της πρώτης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Νταβίντ Καταλά ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, μετουσιώνοντας αυτήν της την υπεροχή σε προβάδισμα, χάρη στο τέρμα του αρχηγού Τρισκόφσκι με κοντινή κεφαλιά στο 26ο λεπτό. Στην πρώτη ουσιαστικά καλή της στιγμή στο ματς, η Δόξα Κατωκοπιάς έφερε το ματς στα ίσα με γκολ του Σαντίκ, έπειτα από αδράνεια της αντίπαλης άμυνας.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Μπαλντέ να αποβάλλεται στο 52' με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο Μέσκα με δεύτερη κίτρινη, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τη Δόξα να ολοκληρώνει το ματς με 9 παίκτες.