Κύπρος

«Τρένο» η ΑΕΚ Λάρνακας, καθάρισε και την ΠΑΕΕΚ και πάτησε κορυφή - Βαθμός στο 90' για τον Ολυμπιακό

Στην κορυφή της βαθμολογίας του κυπριακού πρωταθλήματος ανέβηκε η ΑΕΚ Λάρνακας, η οποία νίκησε 3-0 υποδεχόμενη την ΠΑΕΕΚ. Ισοπαλία (1-1) στο 90' για τον Ολυμπιακό Λευκωσίας στην έδρα της Πάφου.

Ακάθεκτη συνεχίζει την πορεία της στο κυπριακό πρωτάθλημα η ΑΕΚ Λάρνακας, η οποία το Σάββατο (16/10) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής σημείωσε την 3η της σερί νίκη, επικρατώντας 3-0 εντός έδρας επί της ΠΑΕΕΚ.

Μια νίκη, η οποία ανέβασε τους γηπεδούχους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 14 πόντους και στο +2 από τον Απόλλωνα Λεμεσού (παιχνίδι λιγότερο).

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων (12' Τρισκόφσκι, 37' Γκιούρσκο). Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για ένα γκολ, ωστόσο αυτό το βρήκε εκ νέου η ομάδα της Λάρνακας, με τον Άμπραχαμ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο Ολυμπιακός Λευκωσίας χάρη στο τέρμα του Ευτυχίδη στο 90' πήρε την ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Πάφου, η οποία είχε προηγηθεί στο 53' με τον Βαλακάρι.