Κύπρος

«Καθάρισε» από την άσπρη βούλα η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ νίκησε 3-0 τον Ολυμπιακό Λευκωσίας και πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του κυπριακού πρωταθλήματος.

Την ξέφρενη πορεία της προς την κορυφή συνέχισε η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού νίκησε εύκολα με σκορ 3-0 τον Ολυμπιακό Λευκωσίας σε εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής και σκαρφάλωσε στη 2η θέση με 31 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Λεμεσού. Οι ηττημένοι, οι οποίοι είχαν και πάλι πολλές απουσίες λόγω κορωνοϊού, παρέμειναν στην 6η θέση με 23.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 16’ με πέναλτι του Ριέρα και τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα στο 43’, καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Σαρφό με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 61’, οι «μαυροπράσινοι» έμειναν με εννιά λόγω δεύτερης αποβολής του Ζαχαρίου και ένα λεπτό αργότερα, ο Μπάμπιτς και πάλι από την «άσπρη βούλα» έκανε το 2-0, «κλειδώνοντας» τη νίκη. Επτά λεπτά αργότερα, ο Μάτζεβατς διαμόρφωσε το τελικό 3-0.