Oλλανδία

Έριξε 4άρα ο Άγιαξ, απάντησε με 5άρα η Φέγενορντ

Ο Άγιαξ επιβλήθηκε 4-0 της Φορτούνα Σιτάρντ και πλησίασε προσωρινά στην κορυφή τη Φέγενορντ, η οποία «απάντησε» διαλύοντας με σκορ 5-1 τη Βαλβαϊκ και ξεμάκρυνε ξανά.

Με άνετες νίκες πέρασαν από την 28η αγωνιστική της Eredivisie η πρωτοπόρος Φέγενορντ και ο Άγιαξ που την ακολουθεί.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, ο «Αίαντας» επιβλήθηκε 4-0 της Φορτούνα Σιτάρντ, η οποία αγωνίστηκε με βασικό τον Δημήτρη Σιόβα .

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπερχάους, ο οποίος έδωσε στον Άγια προβάδισμα δύο τερμάτων με γκολ στο έκτο λεπτό και στο 27’, ενώ έβγαλε και την ασίστ στον Τέιλορ που διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 86’. Νωρίτερα, στο 54’ ο Μπεργκβάιν είχε κάνει το 3-0.

Με τους τρεις βαθμούς, ο Άγιαξ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο στραβοπατήματα και έφτασε στους 59 βαθμούς, μειώνοντας προσωρινά στους πέντε βαθμούς από την κορυφή.

Η διαφορά, όμως, ανέβηκε ξανά στους οκτώ, καθώς η Φέγενορντ (που αγωνίστηκε λίγη ώρα αργότερα) επικράτησε 5-1 της Βάλβαϊκ.

Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας επιβεβαίωσαν εμφατικά την κυριαρχία τους, στερώντας σημαντικούς βαθμούς από την αντίπαλό της στη μάχη που δίνει για έξοδο στην Ευρώπη.

Η Φέγενορντ κατάφερε να προηγηθεί με τρία γκολ σε δέκα λεπτά. Το σκορ άνοιξε στο 29’ το αυτογκόλ του Ουκιλί, ενώ στο 31’ ο Παϊσάο διπλασίασε τε τέρματα και στο 39’ ο Χάρτμαν διαμόρφωσε το 3-0 του ημιχρόνου.

Ο Παϊσάο με δεύτερο προσωπικό τέρμα διεύρυνε το σκορ στο 53’ και ο Χιμένες στο 61’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου με το 5-0. Στο 68’ ο Λομπετέ μείωσε στο τελικό 5-1.