Oλλανδία

Έκανε το 5/5 ο Άγιαξ και πάτησε κορυφή

Ο Άγιαξ συνέχισε το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα της Ολλανδία, επικρατώντας με 4-0 της Καμπούρ και πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το 5/5 έκανε ο Άγιαξ στο πρωτάθλημα της Ολλανδίας, μετά από τη νίκη που πήρε από την Καμπούρ για την 5η αγωνιστική.

Η πρώτη απειλή στο παιχνίδι ήρθε από τους ποδοσφαιριστές του Άγιαξ με τον Μπλάιντ, να βλέπει την προσπάθεια του να περνάει λίγα μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 32’. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπεργκβάιν, πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων και έγραψε το 1-0. Ο ίδιος πέτυχε το 2-0 στο 40’, μετά από ασίστ του Κλάασεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι την κυριαρχία των φάσεων την είχε ο Άγιαξ, φτάνοντας στο 3-0 στο 53’ με σκόρερ τον Τέιλορ, που εξαπέλυσε ένα σουτ στο όριο της μεγάλης περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 64’ ο Μοχάμεντ Κούντους, όπου μετά από εξαιρετική πάσα του Μπασέι έκανε ένα γρήγορο σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, ωστόσο χρειάστηκε να επέμβει ο VAR, για να μετρήσει το γκολ.