Oλλανδία

Άγιαξ τεσσάρων αστέρων διεύρυνε το αήττητο σερί του και ανεβαίνει

Xτίζει εντυπωσιακό σερί ο Άγιαξ! Η ομάδα του Φαν'τ'Σχιπ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Βάαλβαϊκ την οποία και ισοπέδωσε 4-1 στο Άμστερνταμ, πλησιάζοντας στους 3 βαθμούς την Άλκμααρ!

Θυμίζει κανονικό Άγιαξ με Φαν'τ'Σχιπ! Ο «Αίαντας» πέτυχε την 8η νίκη του στα τελευταία 11 ματς, μετατρέποντας σε θύμα τη Βάαλβαϊκ την οποία ισοπέδωσε με το εντυπωσιακό 4-1 στο Άμστερνταμ για την 18η αγωνιστική της Eredivisie.

Πλέον ο Άγιαξ βρίσκεται μόλις τρεις βαθμούς μακριά από την 4η θέση και την Άλκμααρ του Βαγγέλη Παυλίδη, η οποία νωρίτερα ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Τσβόλε.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Άμστερνταμ χρειάστηκε μόλις εννέα λεπτά για να προηγηθεί, όταν από την ασίστ του Μπέργκχάους ο Μπρόμπι άνοιξε το σκορ. Οι Βάαλβαϊκ κατάφερε να παγώσει προσωρινά τη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» με τον Κράμερ να ισοφαρίζει στο 15'.

Ωστόσο ο Μπρόμπι, είχε ξανά τον τρόπο να βάλει μπροστά στο σκορ τον Άγιαξ πριν το ημίχρονο για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Άγιαξ δεν κατέβασε ταχύτητες και στο 64' έφτασε στο 3-1 με τον Λίνσον να σκοράρει.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μπρόμπι δεν εκμεταλλεύθηκε την σπουδαία ευκαιρία που είχε να σημειώσει χατ-τρικ αλλά αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Το κερασάκι στην τούρτα για τον Άγιαξ έβαλε στο 87ο λεπτό ο Στίβεν Μπέργκχαους, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική ασίστ του Φορμπς για το τελικό 4-1.