Oλλανδία

Άγιαξ... που τρομάζει!

Σε... άγρια κατάσταση βρίσκεται ο πρώτος αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Champions League. Μετά την πεντάρα της περασμένης εβδομάδας, o Άγιαξ επικράτησε 4-0 στην έδρα της Φίτεσε.

Άγιαξ… on fire!

Σε πολύ καλό φεγγάρι δείχνει ο αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Champions League, δύο εβδομάδες πριν την πρώτη συνάντηση με την Ένωση στην Ολλανδία.

Διότι, αν το εμπόδιο της νεοφώτιστης Έμεν, την οποία σάρωσε με 5-0 την περασμένη αγωνιστική, μπορεί να θεωρηθεί χαμηλό, δεν μπορεί να ειπωθεί το ίδιο για την Φίτεσε, που είχε τον «Αίαντα» να περνάει με τεράστια άνεση (0-4) από την έδρα της.

Αφού το κοντέρ είχε γράψει τρία γκολ μόλις από το 19ο λεπτό. Δύο τέρματα σημείωσε ο Χούντελαρ, ο οποίος «χτύπησε» στο 7’ και ενώ ο Χακίμ Ζιγές είχε ανοίξει το σκορ στο 3’ με σκαστό σουτ εκτός περιοχής, αλλά και στο 58ο λεπτό. Γκολ πέτυχε και ο Τάντιτς στο 19ο λεπτό. Έτσι, ο Άγιαξ έφτασε τους 10 βαθμούς σε τέσσερα ματς, κουβαλώντας την απώλεια της πρεμιέρας με το εντός έδρας 1-1 με τη Χέρακλες.

Με αυτόν τον τρόπο βρέθηκε στο +3 από την Άλκμααρ, που γνώρισε ήττα με 3-2 στο γήπεδο της Χέρακλες.