Σκωτία

Αγκαλιά με τον τίτλο η Σέλτικ, τριάρα η Ρέιντζερς

Άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση ενός ακόμη τίτλου έκανε η Σέλτικ, που νίκησε 2-0 τη Σεντ Μίρεν. Επιστροφή στις νίκες για τη Ρέιντζερς, που επικράτησε 3-0 της Χαρτς.

Αγκαλιά με το φετινό πρωτάθλημα στη Σκωτία βρίσκεται η Σέλτικ, που νίκησε 2-0 τη Σεντ Μίρεν, στο πλαίσιο της 32ης και προτελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου και πλέον απέχει δύο νίκες από την μαθηματική κατάκτησή του, όντας στο +13 από τη Ρέιντζερς. Οι «Κέλτες» είχαν τον έλεγχο και μόλις στο 14ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Γουεά. Στο 30’ ο Ντσαμ έχασε την ευκαιρία να δώσει «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του, αφού έχασε πέναλτι και παρότι δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, χρειάστηκε ένα γκολ του Κρίστι στο 85’ για να «κλειδώσει» τη νίκη.

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, η «αιώνια» αντίπαλος, Ρέιντζερς ξεπέρασε το εμπόδιο της Χαρτς, την οποία νίκησε στη Γλασκώβη με 3-0. Οι «διαμαρτυρόμενοι» άνοιξαν το σκορ στο 16’ με τον Ντεφόε και πέντε λεπτά αργότερα, ο Γκόλντσον διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, βάζοντας ταυτόχρονα τις βάσεις για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’, ο Άρφιλντ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα», διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας σκαρφάλωσε η Αμπερντίν, που νίκησε 2-1 τη Μάδεργουελ και εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Κιλμάρνοκ, που έμεινε στο 0-0 με τη Χιμπέρνιαν στο Εδιμβούργο. Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Σεντ Τζόνστον επικράτησε 2-0 της ουραγού Νταντί και η Λίβινγκστον με το ίδιο σκορ της Χάμιλτον.