Oλλανδία

Πάρτι της Φέγενορντ στο Αϊντχόφεν άφησε μόνο τον Άγιαξ

Η Φέγενορντ έκανε επιβλητικό πέρασμα από το Φίλιπς Στάντιον, επικρατώντας 4-0 της Αϊντχόφεν και άφησε μόνο πρώτο στην Eredivisie τον Άγιαξ.

Εμφατική νίκη πήρε η Φέγενορντ επί της Αϊντχόφεν στο μεγάλο ολλανδικό ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής της Eredivisie.

Η ομάδα του Σλοτ ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε με 4-0 από το Φίλιπς Στάντιον, βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί που κρατούσε μέχρι σήμερα η PSV.

Κέρδος από το ντέρμπι αποκόμισε και ο Άγιαξ, ο οποίος παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα και στρογγυλοκάθεται στην κορυφή της βαθμολογίας, με την Αϊντχόφεν να ακολουθεί με έναν βαθμό λιγότερο. Η Φέγενορντ βρίσκεται στην πέμπτη θέση έχοντας δώσει ένα ματς λιγότερο.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν δύο σημαντικές ευκαιρίες, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τη μοναδική που δημιούργησαν. Στις καθυστερήσεις ο Τούρνστρα με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την Φέγενορντ.

Στο δεύτερο μισό του ματς, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν πλήρως και έκαναν το 2-0 στο 71’ με σουτ του Λίνσεν, ο οποίος είχε μεγάλη ευκαιρία που πέρασε ανεκμετάλλευτη τρία λεπτά αργότερα.

Στο 85’ ο Τούρνστρα βρήκε δίχτυα για το 3-0, ενώ στο 90’ ο Ντέσερς από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 4-0.