Oλλανδία

Εντυπωσιακή ανατροπή για την Αϊντχόφεν ενόψει Ολυμπιακού!

Με τον Μάριο Γκέτσε σε εξαιρετικό βράδυ, η Αίντχόφεν έφτασε σε μια εντυπωσιακή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο επί της Φίτεσε (3-1) και παρέμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι του τίτλου.

Την απαραίτητη ψυχολογική «ώθηση» που έψαχνε ενόψει της επικείμενης αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Πέμπτη στο Europa League, βρήκε η Αϊντχόφεν, φτάνοντας σε μια τεράστια ανατροπή επί της Φίτεσε (3-1) στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ δυσκολεύτηκε αφάνταστα στο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με γκολ του Μπρόχα στο τέταρτο λεπτό. Μεγάλο ρόλο έπαιξε το γεγονός πως η «PSV» αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στον Ολυμπιακό, αφού έξι βασικοί έμειναν στον πάγκο για λόγους ξεκούρασης.

Η απόφαση του 53χρονου τεχνικού να ρίξει στο δεύτερο ημίχρονο μερικά από τα πρώτα «βιολιά» της ομάδα του ήταν καταλυτική, φτάνοντας στην ολική ανατροπή μέσα στο τελευταίο 25λεπτο του αγώνα. Στο 66', ο Μαλέν ισοφάρισε με όμορφο συρτό σουτ, για να έρθει στα τελευταία λεπτά ο Μάριο Γκέτσε και με δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο (86', 88') να χαρίσει το τρίποντο.

Αποτέλεσμα που κρατάει «ζωντανή» την Αϊντχόφεν στο κυνήγι της κορυφής, καθώς μείωσε στους τρεις τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Άγιαξ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Βάαλβαϊκ επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά την ανοδική της πορεία, επικρατώντας 3-0 της Χέρακλες και έτσι έφτασε τις τέσσερις σερί αγωνιστικές χωρίς ήττα. Η ομάδα του Φρεμ Γκριντ ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας μέρος, όταν πήρε «αέρα» δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Τζον (11') και Ντάνεελς (23'). Στο 75', ο Φαν ντε Βεν με όμορφη ατομική προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Την ίδια ώρα τώρα, η Γκρόνιγκενπανηγύρισε σημαντικό βαθμό στην έδρα της Χέρενφεν, στην προσπάθεια που κάνει για να μπει στην πεντάδα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πήραν την ισοπαλία χάρη στο εντυπωσιακό γκολ του Σούσλοβ από μακριά στο 82', και ενώ είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ στο 43' από γκολ του Ντε Γιονγκ.