Oλλανδία

Ιστορική… οκτάρα για την υπερηχητική Αϊντχόφεν!

Η Αϊντχόφεν πανηγύρισε τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία της, καθώς επικράτησε 8-0 της Χέρενφεν!

Όχι απλά επιστρέφει στον θρόνο του ολλανδικού ποδοσφαίρου, αλλά το κάνει και με στιλ η Αϊντχόφεν!

Η εκπληκτική ομάδα του Πέτερ Μπος, που εδώ και καιρό περιμένει απλά τη στέψη, ισοπέδωσε 8-0 τη Χέρενφεν για την 31η αγωνιστική της Eredivisie, πανηγυρίζοντας τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία της! Με την οκτάρα, δε, έφτασε τα 103 γκολ στο πρωτάθλημα με 17 γκολ παθητικό, αλλά και 17 ανέπαφες εστίες!

Το φετινό πρωτάθλημα, να σημειωθεί, θα είναι το 25ο για την Αϊντχόφεν και πρώτο μετά το 2018!

Το πάρτι στο Abe Lenstra Stadion ξεκίνησε νωρίς για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο ημίχρονο είχαν πάρει ήδη προβάδισμα 5-0! Σκόρερ οι Τιλ (7', 30'), Τίλμαν (9', 11') και Φίρμαν (44'). Στο δεύτερο ημίχρονο και παρότι έβρεχε καταρρακτωδώς, η PSV πέτυχε ακόμα τρία γκολ με τους Μπακαγιόκο (52'), Ντε Γιόνγκ (71') και Άννχολτ (83') για το τελικό 8-0!