Oλλανδία

Συνέτριψε την Ουτρέχτη των Μπάρκα και Δουβίκα η Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν έπιασε -τουλάχιστον προσωρινά- κορυφή διαλύοντας με σκορ 6-1 την Ουτρέχτη, που είχε τον Βασίλη Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια. Για ένα ημίχρονο αγωνίστηκε ο Τάσος Δουβίκας.

Με εκκωφαντική νίκη επί της Ουτρέχτης (6-1) επέστρεψε -τουλάχιστον προσωρινά- στην κορυφή η Αϊντχόφεν, στη δέκατη αγωνιστική της Eredivisie.

Η ομάδα του Ρουντ Φαν Νίστελροϊ ήταν καταιγιστική και έφτασε τους 24 βαθμούς, προσπερνώντας Άλκμααρ (23) και Άγιαξ (22) που έχουν ένα ματς λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι, που αγωνίστηκαν με τον Βασίλη Μπάρκα στο τέρμα και τον Τάσο Δουβίκα να να περνάει ως αλλαγή στο 46', βρίσκονται στην ένατη θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.

Ο Σίμονς άνοιξε το σκορ στο 8' με την Ουτρέχτη να ισοφαρίζει στο 24' με τον φαν ντε Στρικ. Ο Τιλ βρήκε δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα (33' και 38') και έκανε το 3-1 του ημιχρόνου.

Στο 60' ο Σίμονς σκόραρε ξανά για το 4-1 και ο Ελ Γκάζι με γκολ στο 86' και στο 89' διαμόρφωσε το τελικό 6-1.