Oλλανδία

Κύπελλο στα πέναλτι για την Αϊντχόφεν

Μετά το 1-1 σε 120' αγώνα, η Αϊντχόφεν λύγισε τον Άγιαξ στα πέναλτι και κατέκτησε το Κύπελλο Ολλανδίας.

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, η Αϊντχόφεν κατέκτησε το Κύπελλο Ολλανδίας νικώντας τον Άγιαξ στο τελικό.

Η PSV επικράτησε 3-2 στα πέναλτι του Αίαντα, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 μετά από 120 λεπτά αγώνα στο Ρότερνταμ.

Ένα αυτογκόλ του Μπράντγουεϊτ στο 42ο λεπτό έβαλε στη θέση του οδηγού τον Άγιαξ, ωστόσο ο Αζάρ ισοφάρισε με κοντινή προσπάθεια στο 67’ και έστειλε το ματς στο έξτρα ημίωρο.

Εκεί δεν άλλαξε τίποτα, με το τρόπαιο να κρίνεται στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, όπου... μπήκαν μόνο τα μισά!

Οι Μπρόμπεϊ, Τίμπερ και Άλβαρες δεν κατάφεραν να σκοράρουν από πλευράς Αίαντα, με την Αϊντχόφεν να έχει αστοχίες με Ραμάλιο και Σανγκαρέ και να επικρατεί 3-2.

Η ομάδα του Ρούουντ Φαν Νίστελροϊ κατέκτησε έτσι το Κύπελλο για 11η φορά στην ιστορία της.