Κύπρος

Ακάθεκτη η Ανόρθωση, γκέλα για ΑΠΟΕΛ

Συνεχίζει την επέλασή της η Ανόρθωση, η οποία παρέμεινε αήττητη κερδίζοντας 2-0 την ΑΕΛ. «Στραβοπάτημα» για τον ΑΠΟΕΛ, που αν και ανώτερος γνώρισε την ήττα με το ίδιο σκορ από τον Ολυμπ. Λευκωσίας.

Συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της η Ανόρθωση, η οποία επικρατώντας 2-0 εντός έδρας της ΑΕΛ Λεμεσού στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος, παρέμεινε αήττητη, μόνη πρώτη και στο +5 από τη δεύτερη Ομόνοια (οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν στην 4η θέση).

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο ΑΠΟΕΛ υπέπεσε σε γκέλα, αφού αποχώρησε με το εις βάρος του 2-0 από το γήπεδο του Ολυμπιακού Λευκωσίας. Ως εκ τούτου, παρέμεινε 3ος αλλά είδε τη διαφορά του από την κορυφή να αυξάνεται στους εννέα πόντους (έχοντας όμως δύο ματς λιγότερα). Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός μετά από αυτήν τη σπουδαία επικράτηση, πλησίασε στο… τρίποντο από τα πλέι οφ.

Στα της αναμέτρησης της πρωτοπόρου, η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, χάρη στα τέρματα των Ράγιο στο 11’ και Νίκα Κατσαράβα στο 38’.

Στη Λευκωσία ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να υπερείχε και στα δύο ημίχρονα (κυρίως στο 2ο), ωστόσο, ο Ολυμπιακός ήταν άκρως αποτελεσματικός και στη μοναδική ουσιαστική ευκαιρία που δημιούργησε στο πρώτο μέρος (στο 36’) άνοιξε το σκορ με τον Ντιλάν Ντουβεντρού.

Μία από τα ίδια και στο δεύτερο 45λεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, δημιουργούσαν φάσεις, αλλά εκείνοι που έφτασαν στο γκολ ήταν και πάλι οι γηπεδούχοι στο 83’. Σκόρερ ο Κίκο. Ένα λεπτό νωρίτερα, μάλιστα, ο ΑΠΟΕΛ είχε μείνει με δέκα παίκτες, λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας στον Ντράγκαν Μιχαΐλοβιτς.