Κύπρος

Νίκη γοήτρου για Ακρίτα Χλώρακα που δεν γλιτώνει τον υποβιβασμό

Ο Ακρίτας επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ, για την 10η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος, ωστόσο δεν γλιτώνει τον υποβιβασμό αφού βρίσκεται στην τελευταία θέση με 26 βαθμούς.

Νίκη γοήτρου πήρε ο Ακρίτας Χλώρακα αφού επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ, για την 10η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τον Ντραμέ στο 40ο λεπτό να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους, πηγαίνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός παρέμεινε ο ίδιος, με την ΑΕΛ στο 85ο λεπτό να φωνάζει για πέναλτι. Και αυτό καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μακρής πήρε την κεφαλιά πριν τον Καστελάνι με τον κίπερ του Ακρίτα να τον βρίσκει στο πρόσωπο, ωστόσο μετά από έλεγχο της φάσης του VAR δεν δόθηκε κάτι.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον Ακρίτα να φτάνει τους 26 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε στους 45 και την 4η θέση του Β' Γκρουπ.