Κύπρος

Διπλό αποδείξεων για ΑΠΟΕΛ, δεύτερη σερί νίκη για ΑΕ Λεμεσού

O ΑΠΟΕΛ πέρασε από την Πάφο και την έδρα του Ακρίτα με νίκη (1-2) ενώ η ΑΕ Λεμεσού πήρε το «διπλό» στην έδρα της Καρμιώτισσας με το ίδιο σκορ.

Με εκτός έδρας νίκες συνέχισαν στο κυπριακό πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ και η ΑΕ Λεμεσού καθώς επικράτησαν με το ίδιο σκορ (1-2) στις έδρες του Ακρίτα και της Καρμιώτισσας και συνέχισαν να ανεβαίνουν στη βαθμολογία.

Στην Πάφο, ο Ακρίτας Χλώρακα έβαλε δύσκολα στον φιλοξενούμενο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, άνοιξε το σκορ στο 27' με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Χοσέ Άνχελ Κρέσπο να κάνει το 0-1 και να δίνει στην ομάδα του προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άμπραχαμ έκανε το 1-1 για τον Ακρίτα στο 69' και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στο 78' ο Εφρέμ πέτυχε το πρώτο του γκολ στη σεζόν και χάρισε τη νίκη στον ΑΠΟΕΛ που αρχίζει να βρίσκει τον παλιό του εαυτό και να «πιάνει» τετράδα.

Μερικά χιλιόμετρα πιο μακριά, η Καρμιώτισσα υποδέχθηκε στη Λάρνακα την ΑΕ Λεμεσού. Οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορο προβάδισμα στο ματς, με γκολ του Τζάλμα Σίλβα στο 18' και ο Παπαφώτης στο 41' διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, το μοναδικό στιγμιότυπο ήταν το γκολ που πέτυχε η Καρμιώτισσα στο 69' με τον Ντουμπιά που έκανε το 1-2. Ως το τέλος ωστόσο δεν άλλαξε τίποτα και η ΑΕ Λεμεσού πήρε μια νίκη που την έφερε στην 8η θέση του πρωταθλήματος για την 7η αγωνιστική.