Oλλανδία

Πήρε τη ματσάρα με σούπερ Μποαντού η Άλκμααρ!

Με τον Μαιρόν Μποαντού να πετυχαίνει χατ-τρικ, η Άλκμααρ επικράτησε 4-2 της Φέγενορντ, κάνοντας καθοριστικό βήμα για την τρίτη θέση.

Της έχει πάρει τον «αέρα» φέτος και το απέδειξε ξανά! Η Άλκμααρ επικράτησε 4-2 της Φέγενορντ στο ντέρμπι της τρίτης θέσης στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Eredivisie, ενώ παράλληλα παρέμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι της δεύτερης θέσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πάσκαλ Γιάνσεν ήταν ο Μαιρόν Μποαντού, με τον 20χρονο φορ να πετυχαίνει χατ-τρικ, χαρίζοντας στην ομάδα του την τέταρτη σερί νίκη, μειώνοντας στους δύο τη διαφορά από τη δεύτερη Αιντχόφεν.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Σενεσί. Στο 22', ο Μποαντού έφερε το ματς στα ίσα με έναν «κεραυνό», για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο Σινιστέρα να δώσει εκ νέου προβάδισμα στη Φέγενορντ με κοντινή προβολή.

Με δύο γκολ του Μπουαντού όμως (41', 64'), η Άλκμααρ έκανε την ανατροπή, με τον Κοοπμέινερς στο 76' από το σημείο του πέναλτι να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-2 για την εντυπωσιακή επικράτηση των γηπεδούχων.