Oλλανδία

Πήρε το… ελληνικό ντέρμπι με Παυλίδη σκόρερ η Άλκμααρ!

Με τον Παυλίδη να ανοίγει το σκορ νωρίς και τον Χατζηδιάκο επίσης βασικό, η Άλκμααρ συνέτριψε την Ουτρέχτη του Δουβίκα με 5-1!

Θρίαμβος για την Άλκμααρ στο παιχνίδι με… ελληνικό άρωμα απέναντι στην Ουτρέχτη, με το οποίο «άνοιξε» η αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Eredivisie σήμερα το μεσημέρι.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν εύκολα, όπως μαρτυράει και το τελικό 5-1, έχοντας τόσο τον Παυλίδη όσο και τον Χατζηδιάκο να ξεκινούν βασικοί. Μάλιστα, ο πρώτος, ήταν εκείνος που πέτυχε και το 1-0 με κοντινή προβολή μόλις στο 6ο λεπτό!

Στην αρχική 11άδα των φιλοξενούμενων βρέθηκε ένας ακόμα διεθνής ποδοσφαιριστής μας, ο Δουβίκας, που απέτυχε να βρει δίχτυα ωστόσο κι έγινε αλλαγή στο 78’…

Για την ιστορία, το δεύτερο τέρμα της Άλκμααρ ήρθε εξίσου νωρίς, με την… ευγενική χορηγία του αντίπαλου τερματοφύλακα, τον Κάρλσον να κάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή στο 12’ και τον Πες να μην μπορεί να μπλοκάρει.

Ακολούθησε η «ντοπιέτα» του Ντε Βιτ, με ισάριθμες ασίστ του Κάρλσον, για να έρθει το χτύπημα πέναλτι του Γκούντμουντσον λίγο πριν τη λήξη για το 5-0 ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τίμπερ πέτυχε το γκολ της τιμής για την Ουτρέχτη.