Ισπανία

«Ανάσα» για Οσασούνα

Με μια μεγάλη νίκη πήρε «ανάσα» για την παραμονή την Primera Division η Οσασούνα, επικρατώντας στην έδρα της Εϊμπάρ με 3-2 στην όγδοη αγωνιστική.

Η Οσασούνα νίκησε 3-2 στην έδρα της Εϊμπαρ, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Primera Division και πήρε «ανάσα» στην προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία, αφού βρέθηκε στο -1 από τη 17η θέση και την Εσπανιόλ και έδειξε πως έχει «ζωή» για τη συνέχεια.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι έμειναν στο -4 από τις θέσεις που οδηγούν στο Europa League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου, χάνοντας την ευκαιρία να βρεθούν στο -1 από την Μπιλμπάο.

Σε ένα ματς «διαφήμιση» για το ποδόσφαιρο, ο Εσκαλάντε άνοιξε το σκορ από τα αποδυτήρια και ισοφάρισε με κεφαλιά ο Λεόν στο 29’ από λάθος έξοδο του Ριέσγκο. Στο 32΄, ο ίδιος εκμεταλλεύτηκε το νέο λάθος του Ριέσγκο, του έβαλε την κόντρα στο βολέ που επιχείρησε και, σε κενή εστία, έκανε το 1-2. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Ενριχ με ωραίο πλασέ έκανε το 2-2. Στο 58’, ο Τόρες με ωραία προσπάθεια και εκπληκτική προσποίηση, πλάσαρε τον Ριέσκο και έκανε το 2-3.

ΕΙΜΠΑΡ: Ριέσγκο, Κάπα, Ντος Σάντος (62’ Ραμίς), Λεζέν, Λούνα, Γκαρσία, Εσκαλάντε (46’ Νάνο), Πέδρο Λεόν, Ρίκο, Μπεμπέ (70’ Ζότα), Ενριχ

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Ναουζέτ, Ντάιερ, Ντ.Γκαρσία, Φλάνιο, Ουνάι Γκαρσία, Μπερενγκέρ, Ντε Λας Κουέβας (79’ Οτέγκι), Ντιγκάρντ (71’ Φάουστο), Τόρες, Σέρχιο Λεόν (82’ Αλαμο), Ριέρα