Πορτογαλία

Ανατροπή και... Χριστούγεννα στην κορυφή για Πόρτο

Η Πόρτο βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά νίκησε τη Ρίο Άβε με 2-1, με τους Μπραχίμι και Μαρενγκά να σκοράρουν μέσα σε ένα 10λεπτο και αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη Σπόρτινγκ, με ματς περισσότερο.

Τα… χρειάστηκε αλλά τελικά κατάφερε να πετύχει το στόχο της η Πόρτο, που δεν ήταν άλλος από τη νίκη απέναντι στη Ρίο Άβε, στην αναμέτρηση του «Ντραγκάο».

Το τελικό 2-1 υπέρ των «δράκων του Οπόρτο» σημαίνει την παραμονή τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Primeira Liga και πλέον περιμένουν να δουν τα αποτελέσματα των Σπόρτινγκ Λισαβόνας -που είναι δεύτερη- και Μπενφίκα για να μάθουν και το προβάδισμα που θα έχουν…

Η φιλοξενούμενη ομάδα, που είδε τον Ζοσέ Γκόμες να παραιτείται από τον πάγκο της μόλις χθες, πήρε το προβάδισμα με τον –φερόμενο υποψήφιο στόχο του Ολυμπιακού- Βινίσιους να σκοράρει μόλις στο 12’.

Ωστόσο, η Πόρτο κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα, με τον Μπραχίμι να ισοφαρίζει τέσσερα λεπτά μετά και τον Μαρενγκά να δίνει στην ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο το προβάδισμα στο 26ο λεπτό. Για να έρθει έτσι η 15η διαδοχική νίκη και η ισοφάριση του ρεκόρ που κρατούσε από την εποχή του Αρτούρ Ζόρζε!

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίς σήμερα (23/12), στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος, η Νασιονάλ κέρδισε με 2-0 την Τσάβες, με τον Ρόσες να «καθαρίζει» τη νίκη για την ομάδα του, σκοράροντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο…