Κύπρος

Ανοιχτοί λογαριασμοί

Ισόπαλος δίχως τέρματα έληξε ο πρώτος προημιτελικός του κυπριακού Κυπέλλου ανάμεσα σε Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ, με τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας να είναι "ανοιχτή" και για τις δύο ομάδες.

"Ανοιχτούς λογαριασμούς", ενόψει της ρεβάνς άφησαν Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ στο πρώτο παιχνίδι για τη φάση των «8» του κυπριακού Κυπέλλου, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην έδρα της "Κυρίας".

Άκρως ισορροπημένος ήταν ο αγώνας, με τους πρωταθλητές να μπαίνουν δυνατότερα, αναζητώντας το εκτός έδρας γκολ, όμως, παρά τις ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι ανέβαιναν, έχοντας κάποιες ευκαιρίες στο τελευταία λεπτά, με τον Πάρντο, όμως, να φωνάζει «παρών» όποτε χρειαζόταν.

Με το "πόδι στο γκάζι" συνέχισε η Ανόρθωση και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να ισορροπούν γρήγορα. Παρά τις ευκαιρίες, όμως, γκολ δεν πέτυχε κανείς, με την πρόκριση να κρίνεται στη Λευκωσία την επόμενη εβδομάδα.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα των προημιτελικών του κυπριακού Κυπέλλου (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

ΑΕΚ Λάρνακας - Οθέλλος 4-0 (1-1)

Καρμιώτισσα - Ομόνοια 0-5 (0-2)

Ερμής Αραδίππου - ΑΕΛ 4/3 (0-1)

ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση 11/3 (0-0)

*Με έντονα γράμματα οι ομάδες που έχουν προκριθεί στους «4»

Επιμέλεια: Γιώργος Μπινιχάκης