Κύπρος

Κυπελλούχος Κύπρου η Ανόρθωση, επέστρεψε στα τρόπαια μετά από 13 χρόνια!

Η Ανόρθωση επικράτησε στον τελικό Κυπέλλου Κύπρου 2-1 του Ολυμπιακού Λευκωσίας στην παράταση και κατέκτησε τον 11ο τίτλο της στον θεσμό και το πρώτο τρόπαιο της μετά από 13 χρόνια.

Επιστροφή στους τίτλους μετά από 13 χρόνια για την Ανόρθωση, η οποία στέφθηκε Κυπελλούχος Κύπρου επικρατώντας στον τελικό 2-1 του Ολυμπιακού Λευκωσίας. Η κανονική διάρκεια του τελικού έληξε με σκορ 1-1 και το γκολ του Ελούντου ήταν αυτό που έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια.

Το σκορ στο ΓΣΠ άνοιξε για την Ανόρθωση ο Αρτυματάς στο 59ο λεπτό (1-0), όμως η χαρά της «Μεγάλης Κυρίας» δεν κράτησε παρά μόνο δύο λεπτά.

Στο 61' ο Κίνγκσλεϊ Σάρφο ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό (1-1) και έδωσε αγωνιώδη χαρακτήρα στο τελευταίο μισάωρο του τελικού, στο οποίο καμία από τις δύο αντιπάλους δεν κατάφερε να σκοράρει. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης δεν άλλαξε το σκορ, όμως το γκολ του Ελούντου στο 110' ήταν αυτό που έδωσε τελικά το τρόπαιο στην Ανόρθωση