Oλλανδία

Απίθανη «σφαλιάρα» στην Αϊντχόφεν από την Άλκμααρ!

Μεγάλη νίκη με 4-0 επί της Αϊντχόφεν πήρε η Άλκμααρ στο «Philips Stadium» και έδωσε την ευκαιρία στον Άγιαξ να ξεφύγει στην κορυφή, μετά την ενδέκατη αγωνιστική της Eredivisie.

Σαρωτικό πέρασμα από το «Philips Stadium» έκανε η Άλκμααρ!

Με επιβλητική εμφάνιση διέλυσε με 4-0 την Αϊντχόφεν στο ντέρμπι της ενδέκατης αγωνιστικής, την «έπιασε» στη δεύτερη θέση και τους 23 βαθμούς και έδωσε την ευκαιρία στον Άγιαξ να ξεφύγει στο +6, σε περίπτωση νίκης επί της Φέγενορντ, στο ματς που είναι σε εξέλιξη.

Το ματς… σταμάτησε να είναι ντέρμπι στο 22’, όταν ο Τόμας άφησε την Αϊντχόφεν με δέκα παίκτες, λόγω κόκκινης κάρτας για σκληρό μαρκάρισμα. Η Άλκμααρ από κει και πέρα κυριάρχησε πλήρως, με τον Μποαντού να της δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων με ισάριθμα γκολ μέσα σε δύο λεπτά. Στο 44’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ από σέντρα του Στενγκς, ενώ δύο λεπτά αργότερα δέχτηκε πάσα στο δεύτερο δοκάρι, όπου αμαρκάριστος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει να γράψει το 2-0.

Στο 71’ ο Σβένσον έκανε το 3-0 με άψογο σουτ από πλάγια, ενώ γυριστό σουτ του ντε Βιτ στο 76’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.
Βασικός για τους φιλοξενούμενους αγωνίστηκε ο Παντελής Χατζηδιάκος, που έγινε το θύμα… ατυχήματος, από μαρκάρισμα του Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο ημίχρονο για την ομάδα του φαν Μπόμελ.