Κύπρος

Έκανε το καθήκον του ο ΑΠΟΕΛ

Στο πρώτο παιχνίδι της ιστορίας του στα πλέι άουτ του κυπριακού πρωταθλήματος, ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-0 τον Εθνικό Άχνας.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι», που συμμετέχουν για πρώτη φορά στα πλέι άουτ παραμονής, επικράτησαν 2-0 του Εθνικού Άχνας και σκαρφάλωσαν στην 7η θέση με 33 βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα από το Δασάκι, παρέμεινε στους 22 και την προτελευταία θέση, όντας στο +4 από την Καρμιώτισσα, η οποία αγωνίζεται αύριο (1/3).

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 25’ από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Ουζόχο νίκησε τον Χουντόμπιακ και κράτησε το μηδέν. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νσούε, σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα. Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 64’, ο Γκάρνερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας, του βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτε και το 2-0 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.