Κύπρος

Πήραν τα τοπικά ντέρμπι Αρης Λεμεσού και ΑΕΚ Λάρνακας

Ο Άρης Λεμεσού επικράτησε 3-0 στην έδρα του Απόλλωνα, ενώ η ΑΕΚ Λάρνακας επικράτησε 4-2 του Ολυμπιακού. Οριστική διακοπή λόγω βροχής στο Ομόνοια-Νέα Σαλαμίνα.

Τοπικά ντέρμπι με μεγάλους νικητές είχε η σημερινή ημέρα στο πρωτάθλημα της Κύπρου. Ο Άρης Λεμεσού επικράτησε 3-0 στην έδρα του Απόλλωνα, τον καβάλησε στη βαθμολογία και ανέβηκε δεύτερος.

Ο Κοκόριν στο 76’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Εντιαβέ στο 79’ να διπλασιάζει τα τέρματα για τον Άρη. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Στεπίνσκι στο 90+5’ εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που δόθηκε στην ομάδα του.

Την ίδια ώρα, η ΑΕΚ Λάρνακας επικράτησε με το εμφατικό 4-2 του Ολυμπιακού. Ο Καρτασιάν μόλις στο 7ο λεπτό έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έκανε το 1-0. Ο Τρικόφσκι στο 44’ διπλασίασε τα τέρματα για την ΑΕΚ, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Ο Χέντρικς στο 55’ μείωσε σε 2-1, ενώ ο Ψύχας στο 56’ έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 2-2.

Η ΑΕΚ Λάρνακας όμως πήρε εκ νέου προβάδισμα στις καθυστερήσεις, με τον Ράφα Λόπες στο 90+3’ να κάνει το 3-2 και δυο λεπτά αργότερα ο Τρικόφσκι διαμόρφωσε το τελικό 4-2!

Στο 67ο λεπτό το ματς της Ομόνοιας με τη Νέα Σαλαμίνα διακόπηκε λόγω έντονης βροχόπτωσης και θα συνεχιστεί άλλη ημέρα. Μέχρι τότε είχε προλάβει να ανοίξει το σκορ για τη Νέα Σαλαμίνα ο Σάντος στο 50ο λεπτό.