Κύπρος

Τέζαρε τον Απόλλωνα Λεμεσού στις καθυστερήσεις η Ομόνοια

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Ομόνοια, που επιβλήθηκε 2-1 του Απόλλωνα Λεμεσού και τον άφησε μακριά από την εξάδα.

Με γκολ σε... νεκρό χρόνο η Ομόνοια επικράτησε 2-1 του Απόλλωνα Λεμεσού και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας του κυπριακού πρωταθλήματος, αφήνοντας παράλληλα σε μεγάλο βαθμό εκτός μάχης για την εξάδα τους ηττημένους (-7 τρία ματς πριν το τέλος).

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6’ με τον Λέτζιακς, με τον Βαλμπουενά να χάνει πέναλτι στο 28’ και να αποτυγχάνει να ισοφαρίσει. Αυτό συνέβη εντέλει με τον Σαγκάλ στο 86’, ωστόσο αφύ ο Βαλμπουενά είδε να του ακυρώνεται γκολ για την ανατροπή στο 90+2’, ήρθε ο Σιπριάνο να... τεζάρει τον Απόλλωνα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτερα, η Ανόρθωση έκανε χαλάστρα στην Πάφο, την οποία ισοφάρισε σε 2-2 στις καθυστερήσεις. Ο Γκασαμά έβαλε μπροστά στο σκορ μόλις στο 2΄τους γηπεδούχους, όμως ο Ζάιρο αρχικά ισοφάρισε (35’) και εν συνεχεία αντέτρεψε τα δεδομένα στο 76’.

Εντέλει, ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καστέλ στο 90+6’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2, που άφησε τους φιλοξενούμενους στο -8 από την κορυφή.