Κύπρος

Μεγάλο διπλό της ΑΕΚ επί του Άρη

Η ΑΕΚ Λάρνακας πέρασε από την έδρα του Άρη Λεμεσού με λυτρωτή τον Ρόμο και μείωσε τη βαθμολογική διαφορά τόσο από τον αντίπαλο της, όσο και από την κορυφή.

Η ΑΕΚ Λάρνακας πήρε μια πολύ σπουδαία από βαθμολογικής άποψης εκτός έδρας νίκη, απέναντι στον Άρη Λεμεσού για την 6η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς.

Αντίθετα ο Άρης, έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει στην κορυφή την Πάφο, μένοντας στους 12 βαθμούς.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από κοντά του Τρισκόφσκι στο 23'.

Στο 33ο λεπτό ήταν η σειρά των γηπεδούχων να βρουν δίχτυα και να στείλουν το παιχνίδι στην ανάπαυλα ισόπαλο. Το γκολ της ομάδας του Αλεξέι Σπιλέφσκι πέτυχε το μεγάλο της αστέρι Κακόριν, με κοντινό πλασέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, οι δύο ομάδες προσπάθησαν κυρίως να διαφυλάξουν τα μετόπισθέν τους, με το παιχνίδι να μην έχει κάποια αξιόλογη στιγμή μέχρι το 72', όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με τέρμα του Ρόμο, ύστερα από λάθος του τερματοφύλακα του Άρη Βανά.

Από εκεί και πέρα ο Άρης προσπάθησε για την ισοφάριση, στο 83? είχε δοκάρι έπειτα από κεφαλιά του Γκομίς αλλά το 2-1 υπέρ της ΑΕΚ ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας, ο Ολυμπιακός Λευκωσίας πέτυχε σπουδαία νίκη απέναντι στον Ακρίτα Χλώρακας στο «ΓΣΠ» και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που του δίνουν «ανάσα» στη μάχη του για την παραμονή.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα της Χλώρακας ήταν πιο δραστήρια στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να έχει κάποια σπουδαία ευκαιρία, ενώ την καλύτερη στιγμή την είχε ο Ολυμπιακός με κεφαλιά του Μπάρντι στο δοκάρι.

Το χαμηλό τέμπο συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα. Στο 63ο λεπτό όμως, οι «μαυροπράσινοι» προηγήθηκαν με το τέρμα του Κορομά, που εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Το γκολ του 20χρονου επιθετικού ήταν το μοναδικό του αγώνα και αυτό που χώρισε τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι έπιασαν τους αντιπάλους τους στους τέσσερις βαθμούς, δύο πάνω από την τελευταία της βαθμολογίας ΑΕ Λεμεσού.