Κύπρος

Διέλυσε τη Νέα Σαλαμίνα και πλησίασε την κορυφή ο Άρης Λεμεσού

Ο Άρης Λεμεσού επικράτησε 3-0 της Νέας Σαλαμίνας και ανέβηκε στους 49 βαθμούς και πλέον βρίσκεται, έστω και προσωρινά, στο -5 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ Λάρνακας.

Σε περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση με τη Νέα Σαλαμίνα ο Άρης Λεμεσού (3-0). Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο για να καθαρίσει το παιχνίδι και με αυτόν τον τρόπο ανέβηκε στην τρίτη θέση με 49 βαθμούς και βρέθηκε, έστω και προσωρινά, στο -5 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ Λάρνακας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό του παιχνιδιού, με τον Κακόριν να είναι εύστοχος σε εκτέλεση πέναλτι, Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ήρθε και το δεύτερο τέρμα. Στο 5ο λεπτό ο Γκομίς νίκησε σε τετ-α-τετ τον Μελίσσα, «γράφοντας» το 2-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 36', με τον Κατσικά, στην προσπάθειά του να απομακρύνει, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο Απόλλων Λεμεσού έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη απέναντι στον ουραγό Ακρίτα Χλώρακα (1-3). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20' με τον Τόρες, με τον Πίττα να ισοφαρίζει στο 63'. Ο Ντόνιο ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 73', με τον Πίττα να «χτυπά» ξανά στο 88' και να σφραγίζει τη νίκη για την ομάδα του.