Πορτογαλία

Διέλυσε τη Ρίο Αβε και ετοιμάζεται για άνοδο η Αρούκα

Μια εκπληκτική Αρούκα διέσυρε τη Ρίο Αβε 3-0 εντός έδρας στον πρώτο μεταξύ τους τελικό ανόδου-παραμονής στην Primeira Lega και ετοιμάζεται να επιστρέψει στα «σαλόνια» του πορτογαλικού ποδοσφαίρου.

Η Αρούκα σάρωσε 3-0 τη Ρίο Αβε εντός έδρας στον πρώτο μεταξύ τους τελικό ανόδου-παραμονής στην Primeira Lega της επόμενης αγωνιστικής περιόδου και έβαλε τις βάσεις για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης στην έδρα της Ρίο Αβε την ερχόμενη Κυριακή.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 στο ημίχρονο με το γκολ του Πίτε στο 43’ και στην επανάληψη «καθήλωσαν» την αντίπαλό τους με τα τέρματα των Βελάσκες στο 58’ και Αντρέ στο 74’.