Ισπανία

Ασύλληπτη Βαλένθια! (video)

Ποιο ντέρμπι; Η Βαλένθια έκανε ό,τι ήθελε στο Βίγο και συνέτριψε δια περιπάτου με το εκκωφαντικό 5-1 την Θέλτα, η οποία είναι μόλις τρεις βαθμούς κάτω από Ρεάλ, Μπάρτσα.

Σκόρπισε τρόμο η Βαλένθια στο Βίγο! Οι «νυχτερίδες» ρούφηξαν το αίμα της Θέλτα και την συνέτριψαν με το εμφατικό 5-1, για την 11η αγωνιστική.

Ένα αποτέλεσμα ανέβασε τους θριαμβευτές στην έκτη θέση και στους 18 βαθμούς, ενώ κράτησε στους 21 (στο -3 από Ρεάλ και Μπάρτσα) τους ηττημένους.

Μόλις στο 13’ ο Αλκάθερ άνοιξε το σκορ για την Βαλένθια και προσωρινά η Θέλτα τα ‘φερε βόλτα, ισοφαρίζοντας με τον Φερνάντες στο 24’. Η συνέχεια όμως ήταν καταιγιστική για τους φιλοξενούμενους που έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Παρέχο λίγο πριν βγει το ημίχρονο έδωσε ξανά τα ηνία του ματς στην ομάδα του, ενώ με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, ο Αλκάθερ σημείωσε και δεύτερο τέρμα, διευρύνοντας το προβάδισμα για τους παίκτες του Νούνο Σάντο.

Η νίκη πήρε και διαστάσεις θριάμβου για την Βαλένθια. Διότι στο 64’ ο Παρέχο έφερε τα… ντόρτια, ενώ δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Μουσταφί υπέγραψε το εκκωφαντικό 5-1!