Ιταλία

Βήμα τετράδας για Αταλάντα, βήματα προς τα κάτω η Σαμπντόρια!

Η Αταλάντα επικράτησε 2-0 της Σαμπντόρια εντός έδρας και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας της Serie A, την ώρα που οι Γενοβέζοι... βυθίζονται.

Όλο και πιο βαθιά στο κόλπο της τετράδας η Αταλάντα, που μετά το εντός έδρας 2-0 εις βάρος της Σαμπντόρια, ανέβηκε στη 4η θέση της βαθμολογίας της Serie A – την ώρα που οι Γενοβέζοι βυθίζονται ασταμάτητα, όντες στο -8 από τη σωτηρία.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία με Γκαμπιαντίνι και Αουτζέλο στα πρώτα λεπτά, ωστόσο λίγο πριν την ανάπαυλα είδαν τον Μέλε να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του Τζιανπιέρο Γκασπερίνι.

Οι όποιες ελπίδες των Γενοβέζων για κάτι καλό στο δεύτερο ημίχρονο εξανεμίστηκαν όταν ο Λούκμαν διπλασίασε τα τέρματα της Αταλάντα στο 57’.

Η Σαμπ έφτασε σε γκολ στις καθυστερήσεις με τον πιτσιρικά Μαλαγκρίντα, όμως η φάση δεν μέτρησε, λόγω οφσάιντ.