Ισπανία

Άτυχη η Γρανάδα, ούτε τώρα η Μπιλμπάο

Στο 2-2 έμειναν οι Μπιλμπάο και Γρανάδα στην έδρα της πρώτης, με τους Βάσκους να ισοφαρίζουν με αυτογκόλ και να βλέπουν τους φιλοξενούμενους να προχωρούν σε τρεις αναγκαστικές αλλαγές.

«Κολλημένη» με τις ισοπαλίες φαίνεται πως είναι η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία την Παρασκευή (26/11) έμεινε στο 2-2 φιλοξενώντας τη Γρανάδα στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της La Liga.

Αυτό ήταν το 8ο φετινό «Χ» (περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα στο πρωτάθλημα) για τους Βάσκους, οι οποίοι μπορούν να χαμογελούν με το αποτέλεσμα. Κι αυτό διότι αφενός οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε τρεις αναγκαστικές αλλαγές (Σάντσες, Ματσίς και Ροτσίνα) κατά τη διάρκεια του ματς, αφετέρου έφτασαν στο τελικό 2-2 χάρη στο αυτογκόλ του αντίπαλου πορτιέρε.

Στην 8η θέση με 20 βαθμούς βρίσκεται η Μπιλμπάο, η οποία έμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα για πέμπτη σερί αγωνιστική, με τη Γρανάδα να ανεβαίνει στους 12 πόντους και τη 16η θέση.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες εκατέρωθεν φάσεις, κατέστη δυνατό να σημειωθούν τρία γκολ. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 10', στην πρώτη τους τελική προσπάθεια. Το πρέσινγκ ψηλά οδήγησε σε λάθος από την άμυνα της Γρανάδα, με τον Μουνιαΐν να επωφελείται, να σπάει στο ύψος του πέναλτι στον Ραούλ Γκαρθία και τον πολύπειρο άσο να πετυχαίνει το τρίτο του γκολ στη φετινή Λίγκα.

Παρόλα αυτά, η Μπιλμπάο όχι μόνο δεν μπόρεσε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα, αλλά είδε τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην ολική ανατροπή πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους χάρη στα τέρματα των Ματσίς (25') και Μολίνα (34'), με τον δεύτερο να βγάζει και την ασίστ για το 1-1.

Στο 57' ο Ραούλ Γκαρθία, ύστερα από φοβερή έμπνευση, είδε το μακρινό του σουτ να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι, με τη Γρανάδα να απαντά με δικό της δοκάρι στο 65'.

Εντέλει, οι Βάσκοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 76' και μάλιστα με περιπετειώδη τρόπο, με τον Μαξιμιάνο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων ο Ίνιγο Μαρτίνεθ αποβλήθηκε -μέσω VAR (αρχικά είδε δοθεί κίτρινη)- με απευθείας κόκκινη κάρτα, ωστόσο δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για να εκμεταλλευτεί η Γρανάδα το αριθμητικό της πλεονέκτημα.