Ισπανία

Επική ανατροπή για την επτάψυχη Ατλέτικο!

Εάν και είδε τη Βαλένθια να προηγείται με 2-0, η Ατλέτικο -με δύο γκολ στις καθυστερήσεις- έφτασε σε σπουδαία ανατροπή (3-2) στο «Μετροπολιτάνο»!

Σπουδαία ανατροπή από την Ατλέτικο Μαδρίτης, έστω κι εάν έβγαλε την... ψυχή στους φίλους της! Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε επικράτησε 3-2 υποδεχόμενη τη Βαλένθια για την 22η αγωνιστική της La Liga πετυχαίνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις.

Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν τους Μαδριλένους, πηγαίνοντας προηγούμενοι 2-0 στα αποδυτήρια. Στο 25' ο Μούσα άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Ντούρο να διπλασιάζει τα τέρματα των «νυχτερίδων» με κοντινό τελείωμα στο 44'.

Παρόλα αυτά, η Ατλέτικο φάνηκε αποφασισμένη για την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Η αρχή έγινε με την προβολή του Κούνια στο 64', ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι πίεζαν έστω για την ισοφάριση, αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Αυτό μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κορέα με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Και οι δύο πρώτοι σκόρερ της ομάδας του Σιμεόνε είχαν περάσει ως αλλαγή.

Η ολική ανατροπή σημειώθηκε στο 90'+3', με τον Ερμόσο να αξιοποιεί την εξαιρετική συνεργασία των συμπαικτών του, γράφοντας από κοντά το τελικό 3-2.

Μ' αυτό το αποτέλεσμα η 4η Ατλέτικο ανέβηκε στους 36 βαθμούς και στο -4 από την 3η Μπέτις (ματς περισσότερο). Την ίδια στιγμή, η Βαλένθια έμεινε στους 29 πόντους και στην 9η θέση.