Ισπανία

Αγχώθηκε από τον… δικό της Ρικέλμε, αλλά «καθάρισε» τη Τζιρόνα και ανεβαίνει η Ατλέτικο!

Ο Κορέα πέτυχε γκολ με την έναρξη και των δύο ημιχρόνων, και η Ατλέτικο φάνηκε να «καθαρίζει» τη Τζιρόνα, ο δανεικός από τους Μαδριλένους Ρικέλμε, ωστόσο, σκόραρε στο 66', αλλά το 2-1 δεν άλλαξε!

Δεύτερη σερί νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης στη La Liga, με τους «ροχιμπλάνκος», αν και αγχώθηκαν, να επικρατούν 2-1 της Τζιρόνα στο στάδιο Μετροπολιτάνο και να μπαίνουν -έστω και προσωρινά- στην τετράδα!

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε μπήκε φουριόζα στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 5' με τον Κορέα. Ο ίδιος παίκτης, δε, συνέχισε… on fire και στο δεύτερο 45λεπτο, καθώς σκόραρε πάλι στο ξεκίνημα, μόλις στο 48', για το 2-0! Ωστόσο, ενώ όλα έδειχναν ότι η Ατλέτικο θα περάσει ένα ήσυχο βράδυ, αγχώθηκε στο τέλος από έναν… δικό της!

Στο 66', ο δανεικός από τους Μαδριλένους στη Τζιρόνα, Ροντρίγκο Ρικέλμε, βρήκε δίχτυα για το 2-1 και από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ροντέο, με τους μεν γηπεδούχος να μην μπορούν να «καθαρίσουν» και τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν την ισοφάριση. Δεν τα κατάφεραν, πάντως, με το 2-1 να παραμένει ως το φινάλε για την Ατλέτικο Μαδρίτης, που πέτυχε δεύτερο «τρίποντο» στο ισπανικό πρωτάθλημα μετά το «διπλό» στη Σεβίλλη την περασμένη εβδομάδα.

Νωρίτερα, η Αλμερία πέτυχε τεράστια νίκη της επί της Ράγιο Βαγιεκάνο με σκορ 3-1 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.