Euro 2024

Η Ελλάδα είναι ξανά ΕΔΩ!

Κυρία η Εθνική στο Ταλίν! Η Ελλάδα προηγήθηκε στο ξεκίνημα με τον Τοροσίδη κόντρα στην Εσθονία και παρά τις ατυχίες των τραυματισμών κλείδωσε το απόλυτο (2-0) με τον Σταφυλίδη. Καθοριστικός ο Καρνέζης

Συνεχίζει… ατσαλάκωτη η Εθνική την μάχη της για το εισιτήριο του Μουντιάλ του 2018. Η «γαλανόλευκη» πέρασε με σκορ 2-0 από την Εσθονία κι έκανε το απόλυτο (3/3) για τον 8ο όμιλο.

Η Ελλάδα άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Τοροσίδη, όμως στάθηκε άτυχη στην συνέχεια αφού έχασε τον αρχηγό της αλλά και τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο με τραυματισμούς πριν το πρώτο 20λεπτο. Παρά τα προβλήματα στα μετόπισθεν, η ομάδα του Σκίμπε ηρέμησε στο δεύτερο ημίχρονο και «κλείδωσε» τη νίκη με φάουλ του Σταφυλίδη στο 61’. Καθοριστικός ο Ορέστης Καρνέζης στο φινάλε, καθώς με τις αποκρούσεις του δεν επέτρεψε στους Εσθονούς να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Το ματς:

Τρομερό ξεκίνημα για την Ελλάδα στην «Le Coq Arena». Στην πρώτη της επίσκεψη στην εστία του Ακσάλου, η «γαλανόλευκη» άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Τοροσίδη έπειτα από κόρνερ του Μάνταλου μόλις στο 2ο λεπτό. Το 1-0 έδειξε να βολεύει τον Μίχαλ Σκίμπε που έδωσε χώρους στην Εσθονία, με στόχο να χτυπήσει στην αντεπίθεση, όμως δεν είχε την τύχη με το μέρος του. Ο Γερμανός τεχνικός αναγκάστηκε να «ξοδέψει» πριν το πρώτο 20λεπτο δύο αλλαγές (7’ και 18’), αφού ο Παπασταθόπουλος και ο σκόρερ της ομάδας αποχώρησαν με προβλήματα τραυματισμών.

inner

Η Ελλάδα όπως ήταν φυσιολογικό δεν είχε συνοχή έπειτα από τις δύο αλλαγές στα μετόπισθεν κι αυτό ακριβώς ήθελαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι, που πίεζαν πολύ στις πρώτες πάσες. Η αλήθεια είναι πως η Εθνική πέρασε ένα δεκάλεπτο μεγάλης πίεσης, αφού άφησε όλο το γήπεδο στην διάθεση της ομάδας του Ριμ που έψαχνε τον τρόπο να απαντήσει. Η «γαλανόλευκη» έβγαλε αντίδραση στο φινάλε του ημιχρόνου όπου κέρδισε κάποια μέτρα και πάγωσε τον ρυθμό πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Μεγαλύτερη ηρεμία έβγαλε στο παιχνίδι της η Εθνική στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος οι παίκτες του Σκίμπε έκλειναν καλύτερα τους χώρους, με τους Εσθονούς να βρίσκουν όλους τους διαδρόμους απ’ τα άκρα κλειστούς. Η Ελλάδα έχοντας υπομονή κυκλοφόρησε την μπάλα και όταν της δόθηκε η ευκαιρία –πάλι από στημένη φάση- αγκάλιασε τη νίκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σταφυλίδη στο 61ο λεπτό.

inner

Από εκεί και πέρα η «γαλανόλευκη» έπαιξε αρκετά με το ρολόι και ροκάνισε τον χρόνο. Μάλιστα θα μπορούσε να είχε πετύχει ακόμη ένα γκολ, αν η μπάλα έκανε το χατίρι στον Μάνταλο και δεν έβρισκε στην συμβολή των δοκαριών στο 79΄. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Εσθονία πίεσε όμως έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Καρνέζη ο οποίος δεν επέτρεψε στους παίκτες του Ριμ να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι

Οι συνθέσεις:

Εσθονία (Μάρτιν Ριμ): Ακσάλου, Τενίστε (30’ Καμς), Μπαράνοφ, Κλαβάν, Καλάστε, Μετς, Ντμιτρίγεφ (80’ Μοσνίκοφ), Λουτς (70’ Πούρχε), Βασίλγεφ, Μαρίν, Ζενιόφ

Στον πάγκο: Πικ, Βάικλα, Λόντακ, Ογιάμα, Νέμελο, Κρούγκλοφ, Ανιέρ, Ταμ, Κάιτ

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος (7’ Ταχτσίδης), Τοροσίδης, Σταφυλίδης, Μανιάτης (86’ Τζιόλης), Παπαδόπουλος, Μπακασέτας, Μάνταλος, Καρέλης, Μήτρογλου

Στον πάγκο: Γλύκος, Καπίνο, Γιαννιώτας, Οικονόμου, Βέλλιος, Χολέμπας, Πέτσος

Διαιτητής: Ιστβάν Βαντ (Ουγγαρία)

Γήπεδο: Le Coq Arena (Ταλίν)