Ισπανία

Λυτρωτής Λάριν για τη Βαγιαδολίδ, έβαλε σε… πρόβλημα τη Βαλένθια!

Με γκολ του νεοφερμένου Κάιλ Λάριν στο 90' η Βαγιαδολίδ σόκαρε τη Βαλένθια και την έπιασε στους 20 βαθμούς έπειτα από 19 αγωνιστικές στη La Liga.

Ο Λάριν «έκλεισε» το σπίτι της Βαλένθια! Με γκολ του Καναδού στο 90ο λεπτό, η Ρεάλ Βαγιαδολίδ νίκησε 1-0 τις «νυχτερίδες» εντός έδρας και πήρε ανάσα στη μάχη της παραμονής αναγκάζοντας παράλληλα την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο να μείνει για τέταρτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη.

Πολύ σκληρό παιχνίδι στο «Χοσέ Θορίγια» με τους παίκτες των δύο ομάδων να αντικρίζουν κίτρινες κάρτες λόγω αψιμαχιών!

Στην 14η θέση παραμένει η Βαλένθια με 20 βαθμούς, όσους έχει και η Βαγιαδολίδ με ένα ματς περισσότερο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Γκατούζο ήταν εκείνη που μπήκε δυνατά πιέζοντας από το πρώτο λεπτό την Βαγιαδολίδ. Στο 5' οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν από κόρνερ του Καστιγέχο, ο Καβάνι έπιασε την κεφαλιά με τον Μασίπ να αποκρούει με εντυπωσιακό τρόπο.

Η Βαγιαδολίδ αφυπνίστηκε και στο 15' έφτασε κοντά στο 1-0 με τον Ματσίς να σουτάρει από μακριά όμως ο Μαμαρντασβίλι απέκρουσε. Στο 28' ο Μοσκέρα ήταν αυτός που με μακρινό σουτ δημιούργησε συνθήκες για τη Βαλένθια όμως ο Μασίπ ήταν ξανά σε ετοιμότητα με το 0-0 να παραμένει ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη καλή στιγμή με τον Κίκε Πέρες να εξαπολύει ένα φαλτσαριστό σουτ και τον Μαμαρντασβίλι να διώχνει σε κόρνερ. Στο 59' ο Γεωργιανός τερματοφύλακας έδειξε ξανά τα αντανακλαστικά του, αυτή τη φορά σε σουτ του Πλάνιο ενώ δύο λεπτά αργότερα σταμάτησε και την προσπάθεια του Πλάτα.

Η Βαλένθια δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα η Βαγιαδολίδ να πάρει μέτρα στο γήπεδο κυνηγώντας το γκολ. Έτσι στο 90' ο... νέος, Κάιλ Λάριν, μετά από σέντρα του Ματσίς άνοιξε το σκορ με θαυμάσιο σουτ, λυτρώνοντας την ομάδα του για το τελικό 1-0.