Ισπανία

Απέδρασε από το Βαγιαδολίδ και ελπίζει για το Europa League η Βιγιαρεάλ

Τη μάχη της για την έξοδό της στο Europa League συνεχίζει η Βιγιαρεάλ, η οποία αποχώρησε με το υπέρ της 2-0 από την έδρα της Βαγιαδολίδ.

Νικήτρια από την έδρα της Βαγιαδολίδ αποχώρησε την Πέμπτη (13/5) η Βιγιαρεάλ, η οποία επικράτησε 2-0 στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της La Liga.

Έτσι, η ομάδα του Ουνάι Έμερι συνεχίζει να ελπίζει για ένα εισιτήριο για το Europa League της επόμενης σεζόν, καθώς ανέβηκε στους 55 βαθμούς (6η θέση), ούσα στο -1 από την 5η Ρεάλ Σοσιεδάδ και στο +1 από την -αλλά με ματς λιγότερο- Ρεάλ Μπέτις.

Βέβαια, το «κίτρινο υποβρύχιο» μπορεί να συμμετάσχει ακόμα και στο Champions League, εάν επιβληθεί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του Europa League στις 26 Μαΐου. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι παρέμειναν εντός της ζώνης του υποβιβασμού (18οι, 31β.), με το έργο τους για παραμονή να δυσκολεύει (-2 από τη 17η Ουέσκα).

Στο αγωνιστικό κομμάτι το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Ωστόσο, από τα μέσα του δεύτερου μέρους η Βιγιαρεάλ ανέβασε την απόδοσή της, κάτι που αντικατοπτρίστηκε και στον πίνακα του σκορ. Ο Μορένο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με πολύ ωραίο πλασέ στο 68', για να έρθει ο Καπού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να κλειδώσει τη νίκη των φιλοξενούμενων με σουτ εκτός περιοχής.