Ισπανία

Έσπρωξε στον γκρεμό την Βαγιαδολίδ η Γρανάδα

Από την κόλαση στον… παράδεισο η Γρανάδα που επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Βαγιαδολίδ και την άφησε ακριβώς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Γρανάδα έφερε τούμπα το ματς με την Βαγιαδολίδ και την άφησε μόλις έναν βαθμό από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Ορεγιάνα στο 41΄άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ύστερα από εκτέλεση πέναλτι. Ωστόσο, η Γρανάδα στο 79’ έφερε το ματς στα ίσα με τον Μολίνα. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί και 7 λεπτά αργότερα ο Κίνι έδωσε τη χαριστική βολή και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Νωρίτερα, η Οσασούνα επικράτησε 2-1 της Βιγιαρεάλ, με τον Μονκαγιόλα στο 64’ να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ο Γκαρθία στο 70’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-1. Όμως ο Μπούντιμιρ 4 λεπτά αργότερα, στο 74’ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην ομάδα του, κόβοντας παράλληλα το δρόμο της Βιγιαρεάλ προς την τετράδα.

Η Βαλένθια ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Σοσιεδάδ, κάνοντας μεγάλο comeback αφού επέστρεψε από το 0-2. Ο Σολέρ έχασε την ευκαιρία από την άσπρη βούλα να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 29’, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και με τα γκολ των Γκεβάρα (33’) και Ισάκ (45’) πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δυο τερμάτων.

Ωστόσο, η Βαλένθια έβγαλε ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε σε 2-2 σκοράροντας τα δυο τέρματα μέσα σε 13 λεπτά. Αρχικά, ο Βας στο 60’ μείωσε με πέναλτι, για να έρθει στο 73’ ο Παουλίστα να φέρει το σκορ στα ίσα και τις «νυχτερίδες» να αντέχουν μέχρι το φινάλε, παρότι αγωνίζονταν από το 80’ και μετά με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γκόμες.