Ισπανία

Διπλό Ευρώπης για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, κόλλησε στο μηδέν η Σοσιεδάδ

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη (1-0) για την Αθλέτικ Μπιλμπάο ενάντια στη Ράγιο Βαγιεκάνο, την ώρα που Σοσιεδάδ και Χετάφε έμεναν στο 0-0.

Λίγες ημέρες μετά την σπουδαία πρόκριση επί της Μπαρτσελόνα στο Κύπελλο Ισπανίας, η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε εκτός έδρας νίκη, 1-0, επί της Ράγιο Βαγιεκάνο και... βλέπει Ευρώπη.

Το ματς κρίθηκε από ένα εξαιρετικό βολέ του Σεράνο στο 30ο λεπτό, με τους ηττημένους να χάνουν για πρώτη φορά φέτος στο γήπεδό τους!

Οι Βάσκοι έπιασαν έτσι τη Ράγιο στην 8η θέση της βαθμολογίας της La Liga, φτάνοντας τις τρεις νίκες στα πέντε τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Η δε Σοσιεδάδ έχασε έδαφος στη μάχη της τετράδας, καθώς υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία, 0-0, από τη Χετάφε.

Οι «τσούρι ούρντιν» είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στις καθυστερήσεις, όμως η προσπάθεια του Ίσκα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι των Μαδριλένων.