Ισπανία

Κόλλησε στο «Βαγιέκας» και χάνει επαφή με τη Ρεάλ η Σεβίλλη

Δεύτερη διαδοχική απώλεια βαθμών για τη Σεβίλλη, που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Βαγιεκάνο και κινδυνεύει να βρεθεί στο -10 από την πρωτοπόρο Ρεάλ.

Γλυκόπικρη γεύση για την ελλιπέστατη Σεβίλλη, που κόλλησε στο 1-1 με τη Βαγιεκάνο εκτός έδρας και υποχρεώθηκε σε 2η συνεχόμενη απώλεια βαθμών.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί, ωστόσο δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν το προβάδισμα που πήραν στο 46’ και συμπλήρωσαν 9 ματς πρωταθλήματος δίχως νίκη (0-2-7), ενόσω παρέμειναν χωρίς νίκη κόντρα στην αντίπαλό τους για 13η σερί αναμέτρηση (0-3-10).

Από την άλλη, οι «νερβιονένσες» διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα 14 παιχνίδια στη λίγκα (7-7-0), όμως κινδυνεύουν να βρεθούν στο -10 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, που φιλοξενείται από τη Μαγιόρκα τη Δευτέρα (14/3).

Η ομάδα του Λοπετέγι είχε ακυρωθέν γκολ στο 11’, ενώ 3 λεπτά αργότερα σώθηκε από το δοκάρι στην προσπάθεια του Γκουαρδιόλα.

Η Ράγιο ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη επίθεσή της στο δεύτερο μέρος (46’), με τον Μπεμπέ να «κεραυνοβολεί» από πλάγια θέση τον Μπόνο, ο οποίος φέρει τεράστια ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 63’, με τον Κορόνα να γυρίζει στον Ντιλέινι, ο οποίος νίκησε από κοντά τον Ντιμιτριέφσκι για το 1-1.

Στο 78’, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Σεβίλλης, ωστόσο πήρε πίσω την απόφασή του μετά τη χρήση του VAR.

Στα τελευταία λεπτά, οι «νερβιονένσες» πίεσαν για την ολική ανατροπή, όμως ο Ντιμιτριέφσκι είπε «όχι» με εντυπωσιακές επεμβάσεις σε δύο περιπτώσεις στους Μαρσιάλ και Ντιλέινι στις καθυστερήσεις.