Oλλανδία

Εδραιώθηκε στην κορυφή με εύκολη επικράτηση ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ επικράτησε 4-1 της Βαλβάικ στην έδρα της και εδραιώθηκε στην κορυφή με 28 βαθμούς μετά από 11 αγωνιστικές.

Μία ακόμη άνετη νίκη πανηγύρισε ο Άγιαξ στην έδρα της Βαλβάικ, επικρατώντας εύκολα με σκορ 4-1. Ο Μπεργκχάους άνοιξε το σκορ στο 22' για τον «Αίαντα», με τον Κλεμέντ να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους στο 40ο λεπτό σε 1-1, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Ο Μπεργκχάους πέτυχε δεύτερο τέρμα στο 56ο λεπτό για να «διώξει» το άγχος από την ομάδα του, γράφοντας το 2-1, με τον Μπρόμπεϊ με δύο γκολ στο 62' και στο 81' να «κλειδώνει» το τρίποντο για την ομάδα του.