Ισπανία

Με φόρα η Βαλένθια παρέσυρε και τη Γρανάδα!

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την πρόκρισή της στον τελικό, η Βαλένθια επικράτησε 3-1 της Γρανάδα στο «Μεστάγια» και μείωσε τη διαφορά από την επτάδα.

Και ποιος να την έπιανε σήμερα… Λίγα 24ωρα μετά την πρόκρισή της στον τελικό του Κόπα ντελ Ρέι, η Βαλένθια έστησε ακόμα ένα πάρτι στο «Μεστάγια», αυτή τη φορά επί της Γρανάδα, επικρατώντας 3-1.

Όλη η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο δεύτερο 45λεπτο σημειώθηκαν όλα τα τέρματα. Την αρχή έκανε ο ήρωας του ημιτελικού κόντρα στην Μπιλμπάο, Γκέδες, που στο 48’ άνοιξε το σκορ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μάξι Γκόμεζ έκανε το 2-0 για τις «νυχτερίδες».

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με αυτογκόλ του Ντομένεκ στο 56’, αλλά το ματς είχε πάρει τον δρόμο του. Ο Σολέρ με πέναλτι στο 62’ διαμόρφωσε το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ.