Ισπανία

Ξέσπασε η Βαλένθια και ανάσανε

Η Βαλένθια διέλυσε με 5-1 τη Χετάφε και πήρε το δεύτερο φετινό της τρίποντο,σ την τέταρτη αγωνιστική της La Liga.

Ξέσπασε στη Χετάφε (5-1) μετά από δύο σερί ήττες η Βαλένθια, στην τέταρτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο χρειαζόταν μια νίκη για να «ανασάνει» και το κατάφερε με χαρακτηριστική ευκολία.

Μπήκε στο παιχνίδι δυνατά και προηγήθηκε μόλις στο έβδομο λεπτό με απίθανο σουτ του Λάτο. Στο ο Λίνο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για το 2-0 και στο 16' ο Καστιγιέχο εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων και έκανε το 3-0. Ο ρυθμός έπεσε προσωρινά, ως το 65', όταν ο Νίκο με κεφαλιά διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του. Τρία λεπτά μετά ο Ντούρο με ατομική ενέργεια έκανε το 5-0. Στο 78' ο Σόσα μείωσε για τη Χετάφε, για το τελικό 5-1.

Το ματς ολοκληρώθηκε με αποβολές για τις δύο ομάδες. Στο 88' ο Μορίμπα για τη Βαλένθια στο 88' και ο Αραμπάρι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων είδαν δεύτερη κίτρινη για σκληρά μαρκαρίσματα και πήραν τον δρόμο για τα αποδυτήρια.