Γαλλία

Πεντάρα και φουλ για κούπα η Μονακό

Η Μονακό συνέτριψε 5-1 τη Βαλιέρ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας.

Η Μονακό είναι η δεύτερη φιναλίστ του Κυπέλλου Γαλλίας για τη σεζόν 2020-21. Η ομάδα του Νίκο Κόβατς συνέτριψε 5-1 τη Βαλιέρ, ομάδα της Δ’ κατηγορίας και προκρίθηκε στον τελικό για δέκατη φορά στην ιστορία της και πρώτη από το 2010. Εκεί, όπου θα αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν, θα διεκδικήσει το 6ο τρόπαιο της ιστορίας της και πρώτο μετά από 30(!) χρόνια.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την αντίπαλό τους, καθώς προηγήθηκαν στο 20’ με τον Πεζέ. Όμως, η χαρά κράτησε λίγο, αφού στο 27’ ήρθε το αυτογκόλ του Μποζόν για το 1-1. Και έξι λεπτά αργότερα, ο Τσουαμενί οδήγησε τους φιλοξενούμενους στην ανατροπή, κάνοντας το 2-1.

Στην επανάληψη, οι Μονεγάσκοι απλοποίησαν τα πράγματα, καθώς στο 55’ πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Μπεν Γεντέρ. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε στο 78’ ο Φάμπρεγας και το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 81’ ο Γκολοβίν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-1.