Γαλλία

Βάρεσε Μπιέλ(σ)α!

Για απόσυρση (από τη μάχη του τίτλου) έστειλε η Καέν τη Μαρσέιγ! Με την καρέκλα του Μπιέλσα να τρίζει, οι εκπληκτικοί φιλοξενούμενοι την… κλώτσησαν βίαια κάνοντας επική ανατροπή (3-2) στο «Βελοντρόμ».

Το χαλί κάτω απ’ τα πόδια της Μαρσέιγ τράβηξε βίαια η Καέν!

Πάνω που οι Μασσαλοί πίστεψαν ότι είχαν καθαρίσει το παιχνίδι με την ομάδα του Πατρίς Γκαράν, εκείνη όχι απλά το γύρισε, αλλά απέδρασε με τεράστιο διπλό (3-2) από το «Βελοντρόμ».

Παίρνοντας προβάδισμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Αγιού κι επεκτείνοντάς το στο 63’ με τον Ζινιάκ, οι παίκτες του Μαρσέλο Μπιέλσα έδειξαν ότι θα ξεφύγουν απ’ τον… ιό της ισοπαλίας που τους είχε προσβάλλει εσχάτως (τρεις συνεχόμενες). Πού να ήξεραν πώς ούτε αυτή δεν θα κατάφερναν να πάρουν!

Γιατί μέσα σε τέσσερα λεπτά (67’-70’) οι Σεμπ και Σάλα είχαν φέρει στα ίσια την κατάσταση. Και λίγο πριν τη λήξη ο Μπενεζέ είχε παγώσει εντελώς τις εξέδρες, υπογράφοντας την έκτη νίκη της Καέν στα επτά τελευταία παιχνίδια!

Έκανε ορατό, έτσι, το ενδεχόμενο η Μαρσέιγ ν’ απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από την κορυφή (σ.σ. η Λιόν έχει τέσσερις πόντους και παιχνίδι στην έδρα της Λιλ) και ακόμα πιο… ορατό το ενδεχόμενο απόλυσης του Μπιέλσα, που ήδη φερόταν υπ’ ατμόν πριν από το ματς.