Βέλγιο

Στραβοπάτημα για Σεν Ζιλουάζ, νίκες για Οστάνδη και Γκενκ

Βαριά ήττα γνώρισε η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ εκτός έδρας από την Μαλίν με 3-0, ενώ Γκενγκ και Οστάνδη συνέχισαν με νίκες στο πρωτάθλημα του Βελγίου. Στο 0-0 έμεινα η Κόρτράικ με τη Σεν Τρούιντεν.

Εύκολο ήταν το απόγευμα για την Γκενκ, που επικράτησε εντός έδρας με 4-2 απέναντι στην Έουπεν και σκαρφάλωσε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς (2 νίκες-1 ήττα).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Πέιντσιλ, με τον ίδιο να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του έξι λεπτά αργότερα. Στο 32’ η Έουπεν κατάφερε να μειώσει σε 2-1, ωστόσο στο 37’ ο Χροσόφσκι απάντησε και έκανε το 3-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο 59’ η φιλοξενούμενη κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στο ένα γκολ, χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Τσαρλς-Κουκ. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ενταγισίμι.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας, η Κορτράικ φιλοξένησε την Σεν Τρούιντεν με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται ισόπαλη χωρίς σκορ.

Εύκολο ήταν το απόγευμα και για την Οστάνδη, αφού επικράτησε με 3-1 στην έδρα της Σαρλερουά, με σκόρερ τους Ρόμπι Ντ’ εζ στο 28ο λεπτό. Στο 55’ η γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, μετά από γκολ που πέτυχε ο Ενκουνμπά, ενώ 11 λεπτά αργότερα ο Μπάτσνερ έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό 3-1 έγραψε ο Εντικά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, λίγε μέρα μετά από την σπουδαία νίκη που πήρε κόντρα στη Ρέιντζερς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, φιλοξενήθηκε στην έδρα της Μαλίν και γνώρισε την βαριά ήττα με 3-0, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του βελγικού Πρωταθλήματος.

Το σκορ για τους γηπεδούχους, άνοιξε στο 44ο λεπτό της συνάντησης ο Σόοφς για το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου 45λέπτου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο η Μαλίν διπλασίασε τα τέρματα της, χάρη στο αυτογκόλ του Λαζάρ Αμανί (Σεν Ζιλουάζ) στο 51'. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Νγκόι, ήταν αυτός που έγραψε το τελικό 3-0.