Βέλγιο

Ζωντανή για τον τίτλο με ανατροπή η Σεν Ζιλουάζ, 4 γκολ σε 30΄ ο 20χρονος Όρμπαν της Γάνδης

Στην Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ κατέληξε το ντέρμπι κορυφής απέναντι στη Γκενκ, 4 γκολ σε 30 λεπτά για τον 20χρονο Όρμπαν της Γάνδης, σημαντικές νίκες για Άντερλεχτ και Μπριζ.

Με μεγάλη νικήτρια της αγωνιστικής την «ευρωπαία» Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ ολοκληρώθηκε η 29η αγωνιστική της Προ Λιγκ του Βελγίου.

Διπλό που βάζει φωτιά στο πρωτάθλημα και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ που επικράτησε με 2-1 στην έδρα της πρωτοπόρου Γκενκ και μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους πέντε πόντους. Ο Χέινεν στο 24΄ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με τη Σεν Ζιλουάζ να παγώνει την «Cegeka Arena» στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου σαρανταπενταλέπτου, αρχικά ισοφαρίζοντας με τον Νιουκούπ στο 42΄και 2 λεπτά αργότερα με τον Αντινγκρά να ολοκληρώνει τη σπουδαία ανατροπή. Το σκορ θα παραμείνει απαράλλαχτο μετά την ανάπαυλα και οι φιλοξενούμενοι που σε τέσσερις μέρες αντιμετωπίζουν την Ουνιόν Βερολίνου για τους 16 του Europa League θα δραπετεύσουν με το τρίποντο.

Σπουδαία εντός έδρας νίκη για την Μπρίζ επί της Σταντάρ Λιέγης με 2-0 με την οποία οι γηπεδούχοι διατηρούνται στη 4η θέση , η οποία και οδηγεί στα play offs που αναδεικνύουν τον πρωταθλητή. Αμφότερα γκολ επιτεύχθηκαν στο δεύτερο μισό, με τους Γιούγκτλα στο 61΄ και Μέιερ στο 86΄ να δίνουν το τρίποντο στο σύνολο του Ρικ Ντε Μιλ.

Θρίαμβος για τη Γάνδη στην έδρα της προτελευταίας Ζούλτε Βαρεγκεμ την οποία και φιλοδώρησε με 6 γκολ, επικρατώντας με 6-2. Με τη νίκη αυτή παρέμεινε 5η , στο κυνήγι της 4ης θέσης και στο μείον ένα από την Μπριζ. Τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο πέτυχε ο 20χρονος Νιγηριανός Γκιφτ Εμάνουελ Όρμπαν.

Οι φιλοξενούμενοι που είχαν καταφέρει να χτίσουν προβάδισμα δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο με σκόρερ τους Ντε Σαρτ στο 37΄ και Κάστρο-Μόντες στο 41΄, απορρόφησαν την πίεση των γηπεδούχων οι οποίοι μείωσαν αρχικά σε 1-2 με τον Ντερίικ στο 52΄ και σε 2-3 με τον Βόσεν στο 65΄, αφού προηγουμένως ο Όρμπαν είχε πετύχει το τρίτο τέρμα για την ομάδα του Χάιν Φανχάεζεμπρουκ. Το σόου του 20χρονου Αφρικανού επιθετικού συνεχίστηκε με 3 ακόμα τέρματα στο 68΄, το 75΄ και το 83΄ τα οποία διαμόρφωσαν το τελικό 2-6.

Καθαρή νίκη της Άντερλεχτ επί της Σερκλ Μπριζ με 2-0 στο «Lotto Park», με τον Αλγερινό επιθετικό Ισλάμ Σλιμανί να σκοράρει από μία φορά σε κάθε ημίχρονο. Στο 9΄θα ανοίξει τον δρόμο προς τη νίκη μετά από ασίστ του Ντρέγιερ και στο 85΄ θα τελειώσει την υπόθεση νίκη για την ομάδα του. Με παίκτη λιγότερο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η Σερκλ λόγω αποβολής του Ντένκεϊ στο τελευταίο λεπτό του ενενηνταλέπτου.

Μετά το τρίποντο η ομάδα του Μπρίαν Ρίμερ ψαλίδισε τη διαφορά από την αντίπαλο της και την 8η θέση στον ένα πόντο διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες της διεκδίκησης ενός ευρωπαϊκό εισιτήριο.