Ισπανία

Ξέρανε τη Βιγιαρεάλ στο 87' και απέδρασε από το «Θεράμικα» η Ατλέτικο!

Λύγισε τη Βιγιαρεάλ στο τέλος η Ατλέτικο. Νίκη με 2-1 στο… φιλόξενο «Θεράμικα» για τους «ροχιμπλάνκος» με MVP τον Σαούλ.

Σπουδαίο «διπλό» τετράδας για την Ατλέτικο Μαδρίτης! Η ομάδα του Σιμεόνε επέστρεψε στις νίκες (προερχόμενη από το 0-3 της Μπαρτσελόνα) μετά τη διακοπή, επικρατώντας 2-1 της Βιγιαρεάλ στο «Θεράμικα» για την 30ή αγωνιστική της La Liga.

Οι «ροχιμπλάνκος» άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό. Ο Ρικέλμε εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Βίτσελ έκανε ωραίο άλμα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 50’ με τον Σόρλοθ να πιάνει δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Σαούλ με γλυκό-συρτό σουτ από τα όρια της περιοχής στο 87ο λεπτό. Έτσι διεύρυνε το αήττητο σερί της η Ατλέτικο στο «Θεράμικα», όπου πλέον είναι αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια (2-4-0).

Με αυτή τη δύσκολη επικράτηση, η Ατλέτικο τη… χάλασε στην Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε, η οποία περίμενε «δώρο» από το «κίτρινο υποβρύχιο» ώστε να πιάσει τετράδα. Η ομάδα του Μαρθελίνο βρίσκεται στη 10η θέση και στο -11 από την ευρωπαϊκή ζώνη. Με αυτό το «τρίποντο», ο Σιμεόνε έκανε το 6-5 κόντρα στον 58χρονο τεχνικό.