Oλλανδία

Κέρδισε και ανέβηκε τέταρτη η Τβέντε, νίκη ανάσα για την ουραγό Τζβόλε

Με σημαντική νίκη στην έδρα της Βίλεμ ξεπέρασε τον αποκλεισμό από το Κύπελλο η Τβέντε, ενώ η Άλκμααρ «κόλλησε στο μηδέν» κόντρα στη νεοφώτιστη Καμπούρ. Κέρδισε μετά από έναν μήνα η ουραγός Τζβόλε.

Αήττητη για ένατο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος παρέμεινε η Τβέντε (7 νίκες και 2 ισοπαλίες), η οποία επικράτησε με 1-0 στην έδρα της Βίλεμ και προσπέρασε την Άλκμααρ, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Απειλήθηκε ελάχιστα και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο, με τον Σάντιλεκ να σκοράρει το νικητήριο γκολ στο 39ο λεπτό. Σε δεινή θέση συνεχίζει να βρίσκεται η Βίλεμ, η οποία γνώρισε τη δέκατη συνεχόμενη ήττα της και παρέμεινε στα χαμηλά της βαθμολογίας. Σαν αλλαγή πέρασε στο 59' ο Καμπετσής για τους γηπεδούχους.

Στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 20ης αγωνιστικής στην Eredivisie, η Γκρόνινχεν πανηγύρισε μεγάλο διπλό στην έδρα της Φίτεσε, εκμεταλλευόμενη το γεγονός πως οι αντίπαλοί της έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 35ο λεπτό. Ο επιθετικός των γηπεδούχων, Οπεντά, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή για σκληρό μαρκάρισμα, με τον Λάρσεν να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους τέσσερα λεπτά αργότερα. Η Γκρόνινχεν διπλασίασε τα τέρματά της με αυτογκόλ του Ντάσα στο 67', «σφραγίζοντας» τη νίκη με τον Φαν Κάαμ στο 71'. Οι γηπεδούχοι απλώς μείωσαν στο 76' με τον Ορόζ.

Στο... μηδέν κόλλησαν Άλκμααρ και Καμπούρ στην έδρα της πρώτης, με τους γηπεδούχους να είναι σαφώς ανώτεροι καθ' όλη τη διάθεση της αναμέτρησης, ωστόσο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν, μένοντας τρεις βαθμούς πίσω από την τρίτη Φέγενορντ.

Μεγάλο διπλό πανηγύρισε η ουραγός της βαθμολογίας Τζβόλε, η οποία επικράτησε με 1-0 στην έδρα της Χέρενφεϊν και μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά της από την Σπάρτα Ρότερνταμ και την 16η θέση, η οποία οδηγεί στα μπαράζ παραμονής. «Ήρωας» για τους φιλοξενούμενους ο Φαν Πόλεν, ο οποίος σκόραρε στο 11ο λεπτό το γκολ που έμελλε να είναι και το μοναδικό της αναμέτρησης.