Πορτογαλία

Απέδρασε από τη Βιζέλα και κράτησε την πρωτιά η Μπενφίκα!

Μια ψυχομένη Μπενφίκα που δεν σταμάτησε να μάχεται σε όλο το ματς, κατάφερε να πάρει σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Βιζέλα στην τελευταία φάση και διατήρησε την κορυφή!

Με απίστευτη ψυχή και... καρδιά, η Μπενφίκα κυνήγησε μέχρι τέλους ένα ματς που έμοιαζε ότι θα της στερήσει την πρωτιά και με ένα γκολ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, επικράτησε 1-0 στην έδρα της Βιζέλα, για να διατηρηθεί πάνω από τις Πόρτο και Σπόρτνιγκ Λισαβόνας!

Μπορεί ο Ράφα Σίλβα να κατάφερε να σκοράρει στο 83' και να σκόρπισε χαμόγελα στους «αετούς», όμως μετά από χρήση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε και έδωσε παράταση στην αγωνία.

Η μοίρα τα έφερε έτσι ώστε ο ίδιος παίκτης να βρεθεί φάτσα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 98', εκεί από όπου δεν αστόχησε με προβολή και άφησε τους γηπεδούχους στην 12η θέση.